Çanakkale Ruhu Asırlarca Yaşayacak

0
347
views

Belediye Başkanı Nurullah Cahan yeni neslin Çanakkale Savaşı’ndaki bilinç ile yetişmesi için çaba verdiklerini iletirken,”Ecdadımızın vatan savunması  için sağladığı birlik ve beraberlik nesillerden nesile sürecektir” dedi.

Çanakkale Zaferinin 101. Yılı etkinlikleri kapsamında Çanakkale Geçilmez Savaş Malzemeleri  Müzesi’nin açılışı yapıldı. Müzenin açılışı Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşirken, açılışta  Uşak Valisi Ahmet Okur, Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Yusuf Yalçın, il genel meclis ve  belediye meclisi üyeleri, AK Parti İl Başkanı Servet Kuş , daire müdürleri , öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Nesilden nesile

Açılışta konuşma icra eden Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Çanakkale ruhunun bugün de devam etmesinin önemine dikkat çekti. “Ecdadımız vatan savunması için din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın savaşmış ve ülkemizin bugünlere gelmesine katkı elde etmiştır” diye Cahan, “Çanakkale Savaşı asırlarca konuşulacak bir gerçek destandır. Atalarımız yalnız bizlerin başka ülkelerin egemenliği altında yaşamamamız için yediden yatmişe, her ırktan cenke girmiş ve benzerine az rastlanan bir zafer kazanmıştır. Bu  kendisinden kat ve kat büyük ordulara iman gücüyle cenk eden ecdadımızın hikayesidir.  Bundan dolayı bur tür müzelerin ilimizde olmasını önemsiyoruz” dedi.

Harptaki kullanılan eşyalar

Müzedeki eşyaların cenkte kullanılan eşyalar bulunduğunun altını çizen Cahan, “Çanakkale ruhunun Uşak’ta yaşlanması için sergi müzesini ilimize getirdik.  Buradan Çanakkale Savaşına ilişkin zamanı eserlerimiz var. Ecdadımızın cenkte birebir kullandıkları materyaller burada sergileniyor. Hepimiz Çanakkale ruhunun öğrenilmesini ve yayılmasını istiyoruz. Bu yüzden Çanakkale ile ilgili etkinlikler yapıyoruz. 07 Mayıs 2016 tarihinde bu düşüncelerle  Uşak’tan 33 tane otobüsü Çanakkale’ye hareket ettireceğiz” ifadesini kullandı.

6 yılda 10 milyon öğrenciye ulaştık

Çanaklale Müzesi Genel Koordinatörü Cengiz Yörükaslan  ise Uşak’ta olmaktan duyduğu mutluluğu anlatırken, “Çanakkale müzemiz 2010 senesinin adım atarında gezici bir Müze konumuna geldi.  Bizler müze fikri ortaya çıktığında kaygılar yaşıyorduk. Koca bir Çanakkale’yi, sırtımıza alıp iyi mi anlatacağımız yönünde sual işaretleri taşıyorduk. Allah a şükür 6 senedir 10 milyona yakın öğrenciye Çanakkale’yi ve anlı şanlı zaferi ulaştırdık” dedi.

konuşmaların peşinden protokol üyeleri müze serginin açılışını gerçekleştirmiş oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here